A ști- Scriere corectă

Un alt verb ciuntit de bravul popor român este verbul a ști că doar prea ne place să știm. Prea mulți i primește acest verb și nu mereu i se cuvin.

În primul rând, dragi prieteni, multe timpuri se formează cu forma de infinitiv unde a ști este scris cu un singur i. Ia să vedem care sunt!

Viitorul indicativului este format cu a vrea+ ști luat de la infinitiv fară particula a și în consecință arată în felul următor: Voi ști, vei ști, va ști, vom ști,  vor ști, vom ști.

Condițional optativ prezent tot cu forma de infinitiv se formează +un a avea  în față conjugat: eu aș ști, tu ai ști, ar ști, am ști, ați, ar ști

Verbul a putea cere după el un infinitiv, eu pot ști etc

Și acum partea mult așteptată de publicul numeros eromană.ro, când scriem pe a ști cu doi i? la conjunctiv prezent afirmativ, negativ persoana a doua și la indicativ prezent pozitiv, negativ. Nu mă credeți? Ia să vedem! Tu știi! Nu știi! să stii! nu știi!

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *